Jumtu būve
Kopņu jumti
Pateicoties kopņu jumtu konstrukciju zemajām izmaksām salīdzinājumā ar spāru konstrukciju jumtiem, mūsdienās tās ir kļuvušas par biežāk izmantoto jumta konstrukcijas risinājumu. Kopnes ir saliekama koka konstrukcija, kas sastāv no trīsstūrveida elementiem un sniedz atbalstu jumtam, vienlaikus sasaistot mājas ārējās sienas.
Tās tiek ražotas rūpnieciski automatizētā procesā, tāpēc katra detaļa precīzi atbilst specifikācijai un tiek maksimāli izslēgtas jebkādas kvalitātes problēmas. Ņemot vērā kopņu konstrukciju specifiku, tās ir izturīgas un spēj nodrošināt lielākus laidumus bez atsevišķiem balstiem, tādējādi tās ir piemērotas arī industriāliem objektiem. Kopņu uzstādīšana ir ātrāka un vienkāršāka (nelielai privātmājai 2-3 dienas), tomēr, pretēji sabiedrībā dzirdētiem uzskatiem, iesakām to uzticēt kvalificētiem jumiķiem, jo nepieciešamas specifiskas zināšanas, prasmes un pieredze darbā augstumā.
Ja izvēlaties izmantot kopņu konstrukciju, liela uzmanība jāvelta plānošanas procesam - tajā iespējamas neierobežotas pārplānošanas iespējas, bet kad kopnes ir uzražotas, ir ļoti maz iespēju kaut ko pārveidot. Kopņu jumtiem piemēroti visi jumta seguma materiāli, taču izvēloties betona/māla dakstiņu segumu, jārēķinās ar lielāku slodzi uz jumta konstrukciju, attiecīgi kopnes būs jāizvieto biežāk un tas sadārdzinās projektu. Kā kopņu jumta viens no trūkumiem jāmin tas, ka šādas konstrukcijas jumtiem nav iespējama bēniņu, velvju griestu un dekoratīvo spāru izbūve.
Spāru jumti
Spāru jumtu konstrukcijas ilgu laiku ir bijis populārākais un tradicionālākais jumtu būvēšanas veids. Ja vēlaties savā mājoklī izbūvēt papildu telpas bēniņos vai iegūt velvju griestus vai dekoratīvas spāres, kas kalpotu kā interjera dizaina elements, tad jums atbilstošākā būs tieši šādas jumta konstrukcijas izvēle.
Spāres tiek veidotas uz vietas celtniecības objektā, izmantojot zāģmateriālus, samērot un piegriežot katru gabalu un tad sastiprinot kopā vienotā konstrukcijā. Jebkuras nepieciešamās izmaiņas ir iespējams veikt procesa gaitā uz vietas būvobjektā, pielāgojot katru spāri atsevišķi. Spāru jumta konstrukciju uzstādīšana ir darbietilpīga un laikietilpīga, turklāt būvniecībā jāpiesaista augsti kvalificētus jumiķus, kas izveidos visprecīzāko un pareizāko jumtu konstrukcijas risinājumu. Tieši šo iemeslu dēļ spāru jumtu cena parasti ir augstāka salīdzinot ar kopņu konstrukciju jumtiem, taču konkrētā projekta izmaksu apmērs būs atkarīgs no tā sarežģītības pakāpes un paredzamā jumiķu darba apjoma.
Spāru jumtiem piemēroti visa veida jumta seguma materiāli un arī siltināšana ir vieglāk realizējama tieši šāda tipa jumtos, ja to nepieciešams izvietot pa jumta plakni. Vēl viena spāru priekšrocība ir tāda, ka tās nav nepieciešams pasūtīt iepriekš un ražot pirms laika.
Lēzenie jumti
Par lēzeno jeb plakano jumtu sauc tādu jumtu, kura slīpums ir no 0,7 līdz 7 grādiem. Reizēm to dēvē arī par savietoto jumtu, jo pēdējais pārsegums sakrīt ar jumta segumu. Šādi jumti visbiežāk tiek ierīkoti industriālām ēkām un daudzdzīvokļu mājām, taču arī privātmāju arhitektūrā tie ir gana izplatīti. Lēzenie jumti var veikt ne vien hidroizolācijas un siltumizolācijas funkcijas, bet kļūt arī par papildus derīgo platību. Pilsētvidē tos bieži izmanto, lai ierīkotu terases, dārzus, atpūtas zonas un bērnu rotaļu laukumus.
Atkarībā no tipa plakanos jumtus var iedalīt tradicionālajos un apgrieztajos, kuriem turklāt izšķir arī atsevišķu zaļo jumtu apakšgrupu. Tradicionālie plakanie jumti parasti vērojami vecās celtnēs, taču tiem piemīt būtiski trūkumi - to virsmu veidojošo hidroizolācijas kārtu ietekmē straujas temperatūras un atmosfēras izmaiņas, bet, ja jumtus arī ekspluatē, tad arī mehāniskā slodze. Tāpat šajā gadījumā ir ļoti sarežģīti noteikt, kurā vietā jumts sācis tecēt.
Zaļie jumti
Zaļie jumti ir viena no populārakajām apgriezto jumtu modifikācijām ar gadsimtiem ilgu vēsturi. Tie ir iecienīti gan savas atšķirīgās estētikas, gan prakstikās funkcionalitātes dēļ, jo uz zaļajiem jumtiem var audzēt daudz dažādu augu veidu - zālienu, puķes, krūmus un pat nelielus kokus. Bez tam, šādi jumti kalpo arī kā lieliska siltumizolācija, un iespējams tieši tāpēc ir tik izplatīti ziemeļvalstīs, piemēram Norvēģijā.
Pirms domāt par zaļā jumta izmantošanu savam mājoklim, svarīgi apzināties, ka šādiem jumtiem izvirzītās prasības atšķiras no parasto jumtu standartiem. Ir jāieklāj PVC vai folija segums aizsardzībai pret augu sakņu iekļūšanu jumta spraugās un to paplašināšanu. Tāpat nepieciešama arī vismaz 100mm bieza drenāžas kārta, filtrācijas kārta un protams augsnes kārta, kuras biezums ir atkarīgs no tā, kādus augus izmantosiet uz jumta. Visas šīs nianses būtiski sadārdzina jumta izmaksas, taču neskatoties uz to zaļie jumti pamazām iegūst aizvien lielāku popularitāti arī Latvijā.
Jumtu uzturēšana
Sniega tīrīšana
Ziemas sezonā jumta attīrīšana no sniega ir obligāts pasākums, ko regulē saistošie noteikumi. Par šo noteikumu neievērošanu iestājas administratīvā atbildība, un tas var būt ne tikai bīstami cilvēku veslībai, bet arī radīt jumta konstrukciju pārslodzi, kas var deformēt jumtu vai izraisīt tā sabrukšanu.
Tekņu tīrīšana
Ja lietus laikā ūdens tek pāri renei, tas var nozīmēt, ka nepieciešama tekņu un piltuvju attīrīšana no gružiem un lapām. Ūdens uzkrāšanās vai nepareizas ūdens plūsmas novēršana var palīdzēt izvairīties arī no teknes izrūsēšanas. Laicīgi piesakot — varam piedāvāt veikt šādu jumta uzturēšanas darbu, kura izmaksas būtu sākot no 50 EUR par izsaukumu Rīgas robežās.
Jumta remonts
Ja ēkas jumta bojājumus pamana un veic savlaicīgi, nepieciešamie labošanas darbi izmaksā krietni mazāk nekā visa jumta remonts vai nomaiņa, ja jālabo ilgstoši cietis jumts un tā konstrukcijas.
Jumta remontu labāk plānot laikā no pavasara līdz rudenim.
Jumtu siltināšana
Jumtu siltināšana
Siltumizolācija palīdz uzturēt pareizu ēkas temperatūru, jo nosiltināts jumts ne tikai novērš siltuma zudumus dzīvojamajās un komerciālajās ēkās aukstā laikā, bet arī palīdz saglabāt telpas vēsākas karstā laikā. Jumtu siltināšana paaugstina ēkas energoefektivitāti, samazinot apkures rēķinus un citas ēkas ekspluatācijas izmaksas. Tā kalpo arī kā ārējās vides skaņas izolācija.
SIA Hoproof piedāvā veikt jumtu siltināšanas darbus izmantojot beramo vati. Jebkurai ēkai, vecai vai jaunai, nepieciešama jumta siltināšana, jo nenosiltinātām ēkām vidējais siltuma zudums ir 20-30%. Ja jaunbūvēm jumta siltuma izolācijas veikšana tiek uzskatīta par pašsaprotamu pasākumu, tad vecām vai renovētām ēkām bieži vien uz to tiek taupīts. Starpcitu, siltuma izolācija nenozīmē tikai jumta vai bēniņu siltināšanu - tā sevī ietver arī pažobeļu un ēku sienu spraugu siltumizolāciju.
Citas koka konstrukcijas
Citas konstrukcijas
Lai gan mūsu pamatnodarbošanās saistīta ar jumtiem, esam zinoši arī citu koka konstrukciju būvēšanā, tāpēc varam saviem klientiem piedāvāt uzbūvēt gan pilnībā pabeigtu koka dzīvojamo māju, gan terasi vai nelielu saimniecības ēku.